in

Cyfrowe zakątki medycyny

 

Obrazowanie w medycynie jest sposobem rzetelnego przedstawienia różnorodnych zmian zachodzących w ciele człowieka, w formie obrazowej. Radiografia daje możliwość pełnego wglądu do wnętrza organizmu człowieka, bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Obrazy, jakie otrzymuje się dzięki badaniu radiograficznemu, wykorzystywane są do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych, a także edukacyjnych – najczęściej w szpitalach podczas praktyk lekarskich, aby zapoznać studentów z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w naukach medycznych.

Radiografia cyfrowa – charakterystyka metody

Radiografia cyfrowa (DR) jest metodą alternatywna dla tradycyjnych zdjęć rentgenowskich, która umożliwia uzyskanie zapisu obrazowania w formie cyfrowej. Radiografia cyfrowa została wprowadzona przez Francisa Mouyena  1987 roku w stomatologii. Systemy radiografii cyfrowej dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. W systemach bezpośrednich radiografii rejestratorem promieniowania jest detektor cyfrowy. Tutaj obraz rentgenowski pojawia się na ekranie komputera niemal natychmiast po prezentacji na promieniowanie. W systemach pośrednich natomiast, rejestratorem obrazu jest płyta pamięciowa pokryta fosforem magazynującym, który odczytywany jest w specjalnie dedykowanym tej metodzie skanerze.

Nowoczesna medycyna vs radiografia cyfrowa

System radiografii cyfrowej zamiast klasycznej błony fotograficznej jest wyposażony w specjalne urządzenie służące do wykrywania i rejestracji zachodzących zmian. Obraz odczytywany z urządzenia jest błyskawicznie przenoszony na komputer, a co najważniejsze – w znakomitej jakości cyfrowej. Radiografia cyfrowa pozwalają na uzyskanie dokładniejszych obrazów RTG niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Ponadto, osoby odczytujące obraz mają możliwość jego powiększania bądź rozjaśnienia na monitorze, co sprzyja dokładniejszej analizie zdjęcia.

Zapoznaj się z szeroką ofertą sprzętu medycznego i farmaceutycznego na stronie https://actionmed.pl

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Zeberka.pl Ten dzianinowy zestaw z Zary cieszy się wielka popularnością na instagramie

Zeberka.pl Ten dzianinowy zestaw z Zary cieszy się wielka popularnością na instagramie

Maraton doskonałych filmów! Co jeszcze w TV?

Maraton doskonałych filmów! Co jeszcze w TV?