in

Piękna i pachnąca lawenda

Lawenda to roślina bardzo często spotykana w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach. Z uwagi na swoją dekoracyjność oraz zapach bardzo często sadzona jest w miejscach, w których wypoczywamy. Odstrasza w pewnym stopniu komary, natomiast przyciąga wielobarwne motyle. Ma niewielkie wymagania glebowe, pożądane jest jedynie stanowisko zaciszne i słoneczne. Najlepiej prezentuje się posadzona w grupie np. wzdłuż ścieżek czy na rabatach. Świetnie prezentuje się w formie miniżywopłotów. Doskonale również wygląda w glinianej donicy lub wiklinowym koszyku.

Różne gatunki

Lawenda wąskolistna, dostępna np. na www.gardenowo.pl, jest najpopularniejszą odmianą lawendy. Charakteryzuje się wzniesionymi, od dołu drewniejącymi pędami, zakończonymi kłosowatymi kwiatostanami. Jej liście są zimozielone. Kwitnie od czerwca do listopada. Jeśli po tym okresie zetniemy kwiatostany, może zakwitnąć ponownie w następnym roku. Inną odmianą jest lawenda francuska, określana również jako arabska lub hiszpańska. Głównie uprawia się ją w donicach. Osiąga do 60 cm wysokości, cechują ją bardzo dekoracyjne kwiaty o barwie fioletowej, różowej, purpurowej lub białej. Z kolei lawenda holenderska (pośrednia) jest mieszańcem uzyskanym w wyniku skrzyżowania lawendy wąskolistnej z Lavandula latifolia. Osiąga większe rozmiary i posiada bardziej okazałe kwiatostany.

Uprawa i pielęgnacja

Lawenda nie tylko nie jest szczególnie wymagająca, ale także mało absorbująca w uprawie. Największym zagrożeniem jest dla niej zbyt mokre podłoże. Zakątek z lawendą powinien być słoneczny, zaciszny, osłonięty zimą przed mroźnymi wiatrami. W ogrodzie, odległość między roślinami zależy od wysokości i szerokości sadzonej odmiany (zazwyczaj jest to około 40cm). Krzewinki, np. od Gardenowo, należy regularnie odchwaszczać. Jesienią warto je podsypać kompostem, który dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, a także poprawi strukturę podłoża. Natomiast sadząc lawendę w donicy, należy wybrać tę z dużymi otworami, by mógł spłynąć nadmiar wody. Konieczny jest także drenaż oraz przepuszczalne podłoże

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Zeberka.pl Modny makijaż na sezon wiosna-lato 2019. Najciekawsze trendy prosto z wybiegów

Zeberka.pl Modny makijaż na sezon wiosna-lato 2019. Najciekawsze trendy prosto z wybiegów

Falkowicz zwolni Konicę z pracy? Nie może poradzić sobie ze śmiercią Adama? [STRESZCZENIE ODCINKA+ZDJĘCIA]

Falkowicz zwolni Konicę z pracy? Nie może poradzić sobie ze śmiercią Adama? [STRESZCZENIE ODCINKA+ZDJĘCIA]